Variotherm modul rendszerű száraz mennyezetfűtés és mennyezethűtés
Műszaki és szerelési alapinformációk
A modul rendszerű száraz mennyezetfűtések
és mennyezethűtések kialakítása
A ModulDecke Classic rendszer
Egy rendszer, három funkció:
fűtés, -hűtés és teljes mennyezetfelület
Száraz mennyezetfűtés beépítési útmutató, videó magyar nyelven
a száraz mennyezetfűtési és -hűtési rendszer felépítése
A Variotherm száraz mennyezetfűtési/-hűtési rendszer egy rugalmasan alkalmazható modulrendszerre épül, amelynek tagjai építésbiológiai szempontból bevizsgált gipszrostlemezekből készülnek. A VarioModul csöveket (alumíniumbetétes, többrétegű, kompozit csövek) a modul gyártása során integráljuk a modulok hátoldalába, így azok nem jelennek meg a helyiségben. Hűtő- és fűtőrendszer valamint komplett álmennyezet egyben!
szabható modulok 75 mm csőtengelytávolsággal
E modulok nem rendelkeznek teljes felületű csövezettel: a szürke rész igény szerint levágható, de alkalmas lehet világítás, elektromos installációk vagy akár szellőzőrendszerek befúvó vagy elszívó idomainak elhelyezésére.
Gyártási szélességük 600 vagy 625 mm lehet.
fix modulok 105 mm csőtengelytávolsággal
E száraz rendszerű modulok csőtengelytávolsága 105 mm, melynek köszönhetően könnyen helyezhetünk el spotlámpákat, füstérzékelőket, hangszórókat, stb. A szerelvényeket a VarioModul csövek (alumínium többrétegű kompozit csövek) közé szerelik be. A fennmaradó hűtő- és fűtőfelületeket 75 mm csőtengelyávolságú modulokkal borítjuk.
Tűzvédelmi tanusítvány
A Variotherm száraz mennyezetfűtési és -hűtési modulok megelőző és védekező tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkeznek. Fontos, hogy az egyes építőanyagok bizonyos ideig ellenálljanak a tűznek. A Variotherm modulokat a Linzi Tűzvédelmi Technológiai és Biztonsági Kutatóintézet (IBS) tűzvédelmi panelként tanúsította.
Tűzvédelmi szempontból a 18 mm vastagságú Variotherm modul megfelel egy 12,5 mm vastagságú FERMACELL gipszrostlapnak (IBS-Linz VFA2001-0389.01 számú vizsgálat, 10111710 iktatószámú tűzvédelmi értékelés).
A száraz rendszerű modul lapok Jellemzői
Gipszrost alaplemez: Az építésbiológiai szempontból bevizsgált gipszrostlemez újrahasznosított papírrostokból, gipszből és vízből (kötőanyag nélkül) áll. Az alkotóelemeket nagy nyomás alatt préselik, melynek eredményeképp stabil és szagsemleges lapot kapunk.
Sűrűség ρK: 1150 ± 50 kg/m³
Páradiffúziós ellenállási szám μ: 13
Hővezetési tényező λ: 0,32 W/mK
Fajhő: c = 1,1 kJ/kgK
Brinell-keménység: 30 N/mm²
Vastagságváltozás 24 órás vízbemerítés után: < 2 %
Hőtágulási együttható: 0,001 %/K
Tágulás/zsugorodás a relatív páratartalom 30 %-os változásával (20 °C): 0,25 mm/m
Egyensúlyi nedvességtartalom 65 %-os relatív páratartalom és 20 °C-os léghőmérséklet mellett: 1,3 %
PH-érték: 7-8
DIN (MSZ) EN 13 501-1 szerinti tűzállóság: nem éghető, A2
DIN (MSZ) EN 15 283-2 szabvány szerinti besorolás: GF-I-W2-C1
A száraz mennyezetfűtési és -hűtési felületek elrendezése
A mennyezet és a ferde tetősík ideálisan alkalmazhatók a felülethűtések és felületfűtések kialakítása során, mivel a sugárzó felületeket nem akadályozzák berendezési tárgyak.
A tapasztalataink alapján elmondható, hogy hőérzetünk az aktív hűtőfelülettől akár 3,5 m-re is kellemes. Magasabb helyiségeknél a mennyezetet célszerű függeszteni, mivel az emberi testre gyakorolt sugárzóhatás a távolság négyzetével csökken.
Tippünk: a száraz mennyezetfűtést/-hűtést kombináljuk falfűtéssel/-hűtéssel.
Irányadó értékek a méretezéshez:
- A helyiség padlófelületének 70-80 %-át vegyük figyelembe a mennyezeten, hűtőfelületként.
- A helyiség padlófelületének 50-60 %-át vegyük figyelembe a mennyezeten, fűtőfelületként.
A szükséges terület pontos tervezéséhez hőveszteség- és hőterhelés-számítás szükséges.
VarioModul 11,6×1,5 Laser cső – alumíniumbetétes többrétegű cső
A VarioModul 11,6×1,5 Laser cső alumíniumbetétes, többrétegű, kompozit cső könnyen hajlítható, mégis alaktartó. Öt rétegből áll, amelyek egymással össze vannak kötve, így garantálva a könnyű hajlíthatóságot és az egyszerű feldolgozhatóságot a száraz mennyezetfűtési modulok gyártása során.
A cső 100 %-ban védett az oxigéndiffúzió ellen: a lézerrel hegesztett alumínium réteg megakadályozza az oxigén csőfalon keresztüli fűtő-/hűtővízbe való bejutását, így a cső eliszaposodása szinte lehetetlen.
Az alumíniumréteg akár kilencszer kisebb lineáris hőtágulást garantál, mint a hagyományos műanyag csövek.
Fából vagy fémből készült alépítmény
A Variotherm száraz mennyezetfűtési és -hűtési álmennyezet tartószerkezete fémből vagy fából készül.
A fa- vagy fémprofilokból készült tartószerkezet képezi a száraz mennyezetfűtés/-hűtés alapját, mely kialakítható teljes felületi burkolással, illetve üregszigeteléssel és párafékkel (párazárral) vagy ezek nélkül.
Kérjük, vegye figyelembe:
- Fából készült alépítmény esetén a felhasznált faanyagnak kellően száraznak, egyenesnek, csavarodásmentesnek kell lennie, és meg kell felelnie az ÖNORM EN 338 szabványnak (C24 osztályba sorolás).
- Fém tartószerkezetek esetén a profiloknak lágy, ötvözetlen acélból kell készülniük, mindkét oldalon legalább 100 g/m² horganybevonattal, az ÖNORM/DIN 18182-1 szabványnak megfelelően.
- Az alépítményt a modulok súlyára (20,5 kg/m²) kell tervezni. Az olyan további terheléseket, mint pl. a mennyezeti lámpák, a többrétegű burkolás és egyéb beépített alkatrészek, külön kell figyelembe venni.
Gyors és egyszerű telepítés
A rugalmas Variotherm modulrendszer szárazépítészeti módszerekkel utólag is beépíthető, telepíthető. Alépítményként fém vagy fa tartószerkezet egyaránt alkalmas.
Így történik a gyakorlatban: Haladjunk modulról, modulra és igazítsuk ezeket a helyükre, majd csavarozzuk fel. A modulok élére felvitt fugaragasztó stabilan rögzíti egymáshoz az egyes modulokat. A modulok nem látható, hátsó oldalában behelyezett VarioModul csöveket (alumíniumbetétes többrétegű, kompozit cső) a hűtési, fűtési osztó-gyűjtőhöz csatlakoztatjuk. Ezt követően a hűtő-fűtő álmennyezet készen áll a glettelésre és festésre.
A modulok problémamentesen festhetők a kereskedelemben kapható festékekkel, például latex, diszperziós vagy lakkfestékkel. Az ásványi festékeket, például a mész- és szilikátfestékeket annak gyártója jóvá kell, hogy hagyja a gipszrostlapokon való alkalmazásra. A modulok felületét általában két rétegben festik.