Variotherm modul rendszerű száraz falfűtés és falhűtés
A modul rendszerű száraz falfűtések
és falhűtések kialakítása
A ModulWand rendszer
Egy rendszer, három funkció:
fűtés, hűtés és teljes falfelület
Száraz rendszerű falfűtés és falhűtés beépítési útmutató, videó magyar nyelven
Így épül fel a moduláris, száraz falfűtési, falhűtési rendszer
A Variotherm száraz falfűtések, falhűtések rendszer egy rugalmasan alkalmazható modulrendszerre épülnek, melyeket szerelésre kész állapotban szállítunk és fal- vagy tetőtéri ferde felületekre szerelünk. Anyaguk építésbiológiai szempontból bevizsgált gipszrostlemezek, melyek hátoldalába a VarioModul csöveket (alumíniumbetétes, többrétegű, kompozit csövek) már a modul gyártása során integráljuk. A csövek nem jelennek meg a helyiségben. Fűtő- és hűtőrendszer valamint komplett falfelület egyben!
szabható modulok 75 mm csőtengelytávolsággal
E modulok nem rendelkeznek teljes felületű csövezettel: a szürke rész igény szerint levágható, de alkalmas lehet világítás, elektromos installációk vagy akár szellőzőrendszerek befúvó vagy elszívó idomainak elhelyezésére.
Gyártási szélességük 600 vagy 625 mm lehet.
fix modulok 105 mm csőtengelytávolsággal
E száraz rendszerű modulok csőtengelytávolsága 105 mm, melynek köszönhetően könnyen helyezhetünk el spotlámpákat, füstérzékelőket, hangszórókat, stb. A szerelvényeket a VarioModul csövek (alumínium többrétegű kompozit csövek) közé szerelik be. A fennmaradó hűtő- és fűtőfelületeket 75 mm csőtengelyávolságú modulokkal borítjuk.
A száraz rendszerű modul lapok Jellemzői
Gipszrost alaplemez: Az építésbiológiai szempontból bevizsgált gipszrostlemez újrahasznosított papírrostokból, gipszből és vízből (kötőanyag nélkül) áll. Az alkotóelemeket nagy nyomás alatt préselik, melynek eredményeképp stabil és szagsemleges lapot kapunk.
Sűrűség ρK: 1150 ± 50 kg/m³
Páradiffúziós ellenállási szám μ: 13
Hővezetési tényező λ: 0,32 W/mK
Fajhő: c = 1,1 kJ/kgK
Brinell-keménység: 30 N/mm²
Vastagságváltozás 24 órás vízbemerítés után: < 2 %
Hőtágulási együttható: 0,001 %/K
Tágulás/zsugorodás a relatív páratartalom 30 %-os változásával (20 °C): 0,25 mm/m
Egyensúlyi nedvességtartalom 65 %-os relatív páratartalom és 20 °C-os léghőmérséklet mellett: 1,3 %
PH-érték: 7-8
DIN (MSZ) EN 13 501-1 szerinti tűzállóság: nem éghető, A2
DIN (MSZ) EN 15 283-2 szabvány szerinti besorolás: GF-I-W2-C1
Tűzvédelmi tanusítvány
A Variotherm száraz falfűtési, falhűtési modulok megelőző és védekező tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkeznek. Fontos, hogy az egyes építőanyagok bizonyos ideig ellenálljanak a tűznek. A Variotherm modulokat a Linzi Tűzvédelmi Technológiai és Biztonsági Kutatóintézet (IBS) tűzvédelmi panelként tanúsította.
Tűzvédelmi szempontból a 18 mm vastagságú Variotherm modul megfelel egy 12,5 mm vastagságú FERMACELL gipszrostlapnak (IBS-Linz VFA2001-0389.01 számú vizsgálat, 10111710 iktatószámú tűzvédelmi értékelés).
Fából vagy fémből készült alépítmény
A Variotherm moduláris rendszerű száraz falfűtési, falhűtési felületek tartószerkezete fémből vagy fából készül.
A fa- vagy fémprofilokból készült tartószerkezet képezi a száraz falfűtések, falhűtések alapját, mely kialakítható teljes felületi burkolással, illetve üregszigeteléssel és párafékkel (párazárral) vagy ezek nélkül.
Kérjük, vegye figyelembe:
- Fából készült alépítmény esetén a felhasznált faanyagnak kellően száraznak, egyenesnek, csavarodásmentesnek kell lennie, és meg kell felelnie az ÖNORM EN 338 szabványnak (C24 osztályba sorolás).
- Fém tartószerkezetek esetén a profiloknak lágy, ötvözetlen acélból kell készülniük, mindkét oldalon legalább 100 g/m² horganybevonattal, az ÖNORM/DIN 18182-1 szabványnak megfelelően.
- Az alépítményt a modulok súlyára (20,5 kg/m²) kell tervezni. Az olyan további terheléseket, mint pl. csempék, festések, vékonyvakolatok, külön kell figyelembe venni.
- A modulokat nem ragasszuk közvetlenül a nyers falazatra.
A fűtő- és hűtőfelületek elrendezése
A száraz falfűtések és falhűtések optimális kényelmet biztosítanak, így ezeket egyenletesen kell felszerelni a külső falak belső oldalaira. Legfeljebb 3 m-es belmagasságú helyiségek és jól hőszigetelt épületek esetén elegendő a ModulWand rendszert a padló végleges felső síkjától legfeljebb 2 m magasságig szerelni.
3 m-nél nagyobb belmagasságú helyiségek (pl. folyosók, lépcsőházak, terápiás helyiségek) esetén a száraz falfűtések felületét 2 m-nél magasabbra is szerelhetjük.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a sugárzó hő a fűtött faltól akár 5 m távolságig érezhető. Nagyobb helyiségek esetében ezért előnyös, ha két szemközti falat látunk el falfűtéssel.
Irányadó értékek a méretezéshez:
A helyiség padlófelületének 40 %-át vegyük figyelembe a falon, fűtőfelületként.
A helyiség padlófelületének 70 %-át vegyük figyelembe a falon, hűtőfelületként.
A szükséges terület pontos tervezéséhez hőveszteség- és hőterhelés-számítás szükséges.
VarioModul 11,6×1,5 Laser cső – alumíniumbetétes többrétegű cső
A VarioModul 11,6×1,5 Laser cső alumíniumbetétes, többrétegű, kompozit cső könnyen hajlítható, mégis alaktartó. A csőfal 5 rétegből áll, amelyek egymással össze vannak kötve, így garantálva a könnyű hajlíthatóságot és az egyszerű feldolgozhatóságot.
A cső legbelső rétege hőálló polietilénből (PE-RT) készül, melynek tükörsima felülete nem engedi a lerakódások kialakulását. A víz ellenállás nélkül, minimális nyomásveszteséggel áramlik át a csövön.
Gyors és egyszerű telepítés
A melegvízüzemű száraz falfűtés és falhűtés – felújítások alkalmával, szárazépítészeti eljárással – utólagosan is beépíthető. Az építésbiológiai bevizsgálással rendelkező modulokat az előzetesen megjelölt pontokon a fából vagy fémből készült tartószerkezetre csavarozzuk és a fugaragasztóval ragasztjuk egymáshoz.
Az integrált VarioModul 11,6×1,5 mm Laser csöveket préscsatlakozókkal kötjük össze, majd fugázzuk a modulok illesztéseit és a csavarozási pontjait.
Ezután a falfelület készen áll a festésre, csempézésre, vékony vakolásra vagy tapétázásra.